Davranış Kuralları

 

12 Haziran 2021’de güncellendi

Bu Friendbase Davranış Kuralları (Code of Conduct – CoC), herkesin site deneyimini mümkün olan en keyifli hale getirmek ve Friendbase sanal dünyasının bir katılımcısı olarak sizden neler beklendiğini açıklamak için hazırlanmıştır. Şüpheye düştüğünüzde, erdemli davranın ve iyi bir sanal vatandaş olmaya çalışın.

Davranış Gereksinimleri
Friendbase’e girerken şu kurallara uymanız gerekir:

 1. Diğerlerinin de keyifle oynama hakkına saygı göstermek
 2. Friendbase’i başkalarını karalamak, istismar veya taciz etmek, peşinde dolaşmak, tehdit etmek veya haklarını farklı bir şekilde ihlal etmek (gizlilik ve ifade özgürlüğü gibi) amacıyla kullanmamak.
 3. Hizmetin performansını düşüren davranışlar sergilememek veya şu hareketlerle sohbet odasındaki sohbet akışını kesintiye uğratmamak:

başkalarını rahatsız etme isteğiyle küfürlü konuşma veya istismar dili kullanma, art arda enter tuşu kullanımı, flood yapma [aynı metni tekrar tekrar yazma], “spamleme” veya çok fazla BAĞIRMA (her şeyi büyük harfle yazma).

 1. Friendbase’i şu içeriklerin yayınlanması, gönderilmesi, iletimi, dağıtımı, elde edilmesi veya duyurulması için kullanmamak:

zararlı, istismar, tehdit edici, şiddet dili, teşhirci, sahtekarlık amaçlı, şaibeli, çıplaklık, başkalarının hakkını gasp eden, utandırıcı, istenmeyen, başkalarının gizlilik ve ifade özgürlüklerini ihlal eden, nefret söylemi veya ırkçılık, etnik olarak saldırgan (etnik kökenin alaya alınması veya dini isim takmalar gibi) veya makul bir şekilde düşünüldüğünde saldırgan veya hoşa gitmeyecek türde içerikler (saldırgan veya hoşa gitmeyen Friendbase adları, alan adları, oyun ve evcil hayvan adları, uygulama içi etiketler, unvanlar, açıklamalar, durum güncellemeleri veya nişanlar).

 1. Friendbase’i herhangi bir kişiye karşı ırkı, etnik kökeni, dini, cinsel yönelimi veya cinsiyeti yüzünden ayrımcılık yapmak veya ayrımcılık yapan gruplara katılmak için kullanmamak.
 2. Bir kullanıcının açık rızası olmadan kullanıcının gerçek kişisel bilgilerini Friendbase üstünden yaymamak.
 3. Başkalarının e-posta adresi, parolası veya herhangi bir Friendbase kullanıcısının özel bilgileri de dahil olmak üzere kişisel bilgilerini derlememek (otomatik yollarla veya farklı şekillerde) ya da toplamamak.
 4. Başkalarını yanıltmak amacıyla sahte kimlik yaratmamak veya geçmişten ya da günümüzden herhangi bir kişi veya kurumun (farklı bir oyuncu, Friendbase temsilcisi veya bir ünlü gibi) temsilcisi gibi davranmamak.
 5. Uygulama içi destek ve şikayet düğmelerini Friendbase yöneticilerine sahte bildirimler göndermek için kullanmamak.
 6. Friendbase’in herhangi bir iletişim hizmetini veya farklı unsurunu bireysel bir kullanıcı olarak kişisel iletişim kurmak dışında bir amaçla kullanmamak (yani bir kurum veya kuruluş adına konuşmamak).
 7. Friendbase’e hesabınızla ilgili olarak verdiğiniz kişisel bilgilerde bir şey gizlememek veya yalan beyanda bulunmamak.
 8. Sahtekarlık amaçlı veya uygulama içi yetkisiz sanal işlemler de dahil olmak üzere herhangi sahtekarca bir davranışta bulunmamak.
 9. Çoklu hesap oluşturmamak.
 10. Friendbase’e, hesaplara, bilgisayar sistemlerine veya bir Friendbase sunucusuna bağlı ağlara hackleme, parola madenciliği veya farklı yöntemlerle yetkisiz erişim girişiminde veya diğer oyuncuların hesaplarını, giriş bilgilerini, şifrelerini kullanma veya kopyalama bulunmamak
 11. Herhangi bir tasarım hatasını, henüz açıklanmamış özelliği, sitedeki hataları, “takılma” veya hataları kullanmamak, istismar etmemek, başkalarına bildirmemek veya açık bir şekilde paylaşmamak ve keşfettiğiniz bu tür sorunları derhal [email protected] adresinden bize iletmek.
 12. Gerçek hayatta maddi çıkar sağlamak amacıyla oyun içi eşya, puan veya farklı Hizmet içeriklerini “farmlamamak” (yani bir Hizmeti sadece uygulama içi eşya veya sanal para envanteri oluşturma amacıyla kullanmamak).
 13. Gerçek hayatta maddi kazanç sağlamak amacıyla veya başka farklı niyetlerle hesap veya eşya reklamı, yetkisiz satışı, devri veya erişim hakkı paylaşımı yapmamak.
 14. Sesler, müzikler, görseller, videolar veya fotoğraflar da dahil olmak üzere herhangi bir içeriği Friendbase bünyesindeki veya dışındaki bir tarafın herhangi bir telif hakkını, ticari markasını, patentini, ticari sırrını veya farklı bir hakkını (gizlilik hakkı ve ifade özgürlüğü hakkı da dahil olmak üzere) herhangi bir yere yüklememek, göndermemek, dağıtmamak veya herhangi bir yolla erişime açmamak.
 15. Herhangi bir İçeriğin yazar atıfları, mülkiyet hakkıyla korunan tasarımları veya menşe ya da kaynak etiketleri gibi herhangi bir telif hakkı veya farklı hak yönetim mekanizmasını, bilgilerini, yasal ve diğer bildirimlerini saptırmamak, silmemek veya kullanılmaz hale getirmemek.
 16. Friendbase’i, anket, yarışma, ponzi reklamı, zincir e-postalar, spam e-posta veya herhangi bir istenmeyen mesaj göndermek veya yapmak için kullanmamak ya da bu amaçlarla erişmemek.
 17. Ticari ürün veya hizmetlerin web sitesi bağlantılarını veya URL’lerini yayınlamamak ve Friendbase kapsamında hizmet veya bağış teklifleri de dahil olmak üzere herhangi bir ürün veya hizmet pazarlaması, reklamı, duyurusu veya kampanyası yapmamak.
 18. Davranış Kurallarının veya herhangi bir sözleşmemizi ihlal ederseniz bu konuda “rol yapıyordum” demenin geçerli bir savunma olmadığını kabul edersiniz.

Friendbase’deki sohbet mesajları, herhangi bir zamanda, Davranış Kuralları ihlali iddialarını karara bağlamak da dahil olup bununla kısıtlı olmamak üzere herhangi bir sebeple kaydedilebilir ve incelenebilir.

Bu Davranış Kurallarını ihlal eden oyuncular Friendbase personeli tarafından uyarılabilir veya hesapları üzerinde geçici kısıtlamalar uygulanabilir. Özellikle bazı ciddi ihlaller veya tekrar eden ihlaller, uyarı olmaksızın kalıcı banlama gibi daha sert yaptırımlara neden olabilir. Ayrıca Friendbase belirli ihlallerde karakter, içerik, hatta bir hesabı tümüyle silme hakkını saklı tutar.

Davranış Kurallarının ihlali sonucunda karakterinize veya hesabınıza uygulanan yaptırımlara itiraz edebilirsiniz, Friendbase dilediği zaman bu itirazları değerlendirmeye almayı reddetme veya bu itirazla ilgili görüşmelere son verme hakkını saklı tutar.

Geçerli hüküm ve koşullara, gizlilik politikalarına, bu Davranış Kurallarına veya yazılı olan ya da olmayan herhangi bir kurala uymamanız, hesabınızın ücret iadesi yapılmaksızın askıya alınmasına, sonlandırılmasına ve/veya silinmesine neden olabilir. Nelerin kabul edilebilir davranış olup olmadığına dair nihai karar Friendbase’e aittir.

 

Bize Ulaşın

Her türlü sorunuz için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.